Už jste vyseli první řeřichu?

14.02.2018

Řeřichu je možné vysévat v kteroukoliv roční dobu, nejvíce ale uvítáme její vlastnosti v zimních měsících, kdy nám začíná chybět dostatek vitamínů. Tato nenáročná rostlinka vám rychle vyklíčí a během několika málo dnů již můžete sklízet. Zvládne to opravdu kdokoliv.

Řeřicha a její účinky na zdraví

Řeřicha obsahuje velké množství vitamínů A, C, β-karoten, B1 (thiamin). Tyto vitamíny jsou důležité pro podporu imunity a pomáhají tělu zbavovat se toxinů. Z minerálů obsahuje draslík, hořčík, železo a vápník. Řeřicha působí jako přírodní antibiotikum, pokud trpíte záněty močového měchýře, měli byste ji konzumovat pravidelně. Pro své účinky se používá i při léčbě nachlazení, kašle a nemocí horních cest dýchacích. Řeřicha podporuje produkci trávicích šťáv, povzbuzuje činnost žlučníku a jater. Pokud tedy přidáte řeřichu do tučnějšího a hůře stravitelného pokrmu, usnadníte si trávení a vyhnete se pocitům těžkosti po jídle.

Co budete potřebovat:

  • Vatu nebo papírové kapesníky
  • Plastové víčko, vaničku
  • Semínka řeřichy (v supermarketech, hobbymarketech)
  • Vodu

Postup

  1. Na plastové víčko nebo vaničku rozprostřete vatu (nebo papírový kapesník) a navlhčete ji vodou tak, aby byla dostatečně nasáklá vodou, zároveň ale neplavala. Z víčka se bude řeřicha sklízet lépe než z hluboké vaničky.
  2. Vatu hustě posypte semínky řeřichy. Nádobku s řeřichou položte na okenní parapet. Řeřicha pro naklíčení potřebuje teplo a vlhko, můžete tedy nádobku překrýt potravinovou folií nebo mikrotenovým sáčkem. Nejpozději do dvou dnů řeřicha vyklíčí.
  3. Dbejte na to, aby vata byla stále vlhká a nevyschla. Do týdne řeřicha vyroste do takové výšky, že ji můžete "sklidit". Minimální výška pro sklizeň je 4 cm.
  4. Sklízíme tak, že ji ustřihneme nůžkami u semínka a konzumujeme ji pěkně čerstvou, podobně jako pažitku.

Jak používat řeřichu v kuchyni

Řeřicha má velice specifickou vůni i chuť, která je lehce štiplavá. Tak trochu mi připomíná ředkvičku. Můžete jí posypat jakékoliv jídlo nebo ji zamíchat do pomazánek. Důležité je konzumovat ji čerstvou a pravidelně :). Tepelnou úpravou by ztratila vitamíny. Já ji mám nejraději nasypanou na krajíci chleba, natřeného čerstvým máslem, mňam!

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky